Tüm liste

 Tüm lezzet duraklarını  görmek istiyorum...

Arama

Neden?

 Nerede ne yenir?
 Bilmek istiyorum...

Şehirler Listesi

 Hangi şehirde ne yenir?

Haberler

Anket

Gittiğiniz restoranda en çok neye dikkat edersiniz?
  Lezzet
  Hijyen
  Ambians
  Ücret
  Hizmet

DENİZLİ

Kelleci Kardeşler

Fırında Kelle


Adres : Acıpayam asfaltı üstü, Gökpınar / DENİZLİ
Telefon : 0 258 266 26 16

Kelleci deyince akla vitrininde nar gibi kızarmış birkaç kellenin sergilendiği, 3-4 masalı küçük bir mekan gelir. Denizli'de Acıpayam yolu üstündeki Kelleci Kardeşler çok değişik bir görüntü sergiliyor. Restaurant ilk bakışta bir kaleyi andırıyor. Sütunların üstünde yükselen bir bahçe, kışlık bölüm ve ikinci bir yazlık mekan... Bahçede kayalarla yapılmış şelaleden sular akıyor. Yani su sesleri arasında yemeğinizi yiyorsunuz. Tüm bu anlattığım mekanda tam 3500 müşteriyi aynı anda ağırlamak mümkün.

Necip, Necati, Adnan, Orhan Bölek kardeşler kelle işine, Denizli'nin içinde küçük bir dükkanla başlayıp, bugünlere gelmişler. Kelle satarak kazandıkları parayla yaptıkları bu saray yavrusu lezzet durağına, onun için "Kelleci Kardeşler" adını takmışlar. Her kardeş işletmenin bir işinden sorumlu.
Mutfağın sorumluluğunu üstlenen Necati Bölek, Denizli'de çok meşhur olan kellenin yapımını şöyle anlatıyor: "Biz kuzu kellesi kullanıyoruz. Ütülenen kelleler suyun içinde 8 saat bekletilir. Ön temizlik yapıldıktan sonra tepsiye dizilir. Kellelerin üstü yağlı kağıtla kapatılır. Sonra folyoya sarılan tepsi fırına atılır. 250 derece sıcaklıktaki fırında kelleler 5 saat kalır. Fırında iyice pişen bu kelleler, ayrıca ızgara üstünde kızartılıp servis edilir."

Necati Bötek günde 60-70 kelle tükettiklerini söylüyor. Anlaşılan Denizlililer bu eti çok seviyorlar. Garsonlardan biri burada bir gözle bir duble rakı içildiğini belirtiyor. Denizli'nin en önemli lezzet duraklarından biri olan Kelleci Kardeşlerin masaları öğlen ve akşam hem yolcularla hem de yerlilerle dolup taşıyor. Hele hafta sonu akşamları maç seyretmek isteyenler, lokantayı stadyuma çeviriyorlar. O gün kelle ve rakı tüketimi iki misline çıkıyor. 400 gram et çıkan bir kelle bir porsiyon. Yani oldukça doyurucu. Yanında verilen altı kepekli özel ekmek kellenin tadına tat katıyor. Restaurantda kelle sevmeyenler için ızgara çeşitleri, mantar yemekleri tandır, alabalık ve deniz balıkları da mevcut. Yolu Denizli civarına düşenlere, özellikle şelaleli bahçede bir akşam yemeği yemelerini öneririz.

Video

Yorumlar

Yorumunu Yaz!

Yorumu yazan Tatil dönüşü
Guler
2010-08-08 16:49:35
Biz de İzmir-Antalya yolculugumuz sırasında keşfettik bu güzel restoranti.. Kelle yemedik ama etleri gercekten çok lezzetliydi ve büyük bahçesi çocuklu aileler için çok avantajlı.. Biz de tavsiye ederiz.. Sevgiler..İletişim | Lezzet Durağı Tavsiye Et | Anasayfam Yap | Arkadaşına Tavsiye et | Hakkımızda
Tüm hakları lezzetduragi.net'e aittir.
İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.
Tasarım & Programlama Akali SOFT
© 2008 - 2009
film izle dizi izle sinema müzik dinle