Tüm liste

 Tüm lezzet duraklarını  görmek istiyorum...

Arama

Neden?

 Nerede ne yenir?
 Bilmek istiyorum...

Şehirler Listesi

 Hangi şehirde ne yenir?

Haberler

Anket

Gittiğiniz restoranda en çok neye dikkat edersiniz?
  Lezzet
  Hijyen
  Ambians
  Ücret
  Hizmet

ESKİŞEHİR

Eskişehir Çiğ Börek Evi

Çiğ Börek


Adres : Atatürk Bulvarı No:97-99 / ESKİŞEHİR
Telefon : 0222 233 12 12 / 0222 233 16 16

Eskişehir deyince aklınıza ne geliyor, tabiki çiğbörek geliyor. Yağın içinde altın sarısına dönen böreğin kokusu bir başkadır. Bu böreğe hiçbir zaman hayır denmez. Çiğböreği Eskişehir'e yıllar önce göç eden Kırım Tatarları getirmişler. Yörenin en lezzetli böreklerinin yapıldığı Çiğ Börek Evi'nin vitrinlerine dizilmiş olan kavurma böreği, katlama, tabak böreği, sar burma (sarı burma tatlısı değil), cantık, kalakay, köbete "Tatar hamursuz doymaz" sözünü doğruluyor. Bu böreği kentte yapan birçok yer var ama Ciğ Börek Evi bence en lezzetlisini yapıyor.

Çiğ Börek Evi'nin sahibi Yetkin TETİK, piştiği halde bu böreğe neden çiğbörek dendiğini ve bu muhteşem tadın ortaya çıkışını şöyle anlatıyor:
"Çiğbörek buraya Kırım Türkleri tarafından getirilmiştir. Böreğin asıl adı Çağatay Türkçesi'nde "Şıbörek"ti. Bu da leziz, enfes anlamına geliyordu. Zaman içinde "Şı" takısı çiğe dönüşmüştür. Kırımlılar bu yemeği, evlerine gelen misafirler için yaparlarmış. Hamuru için un, su, tuz; iç harcı için kıyma, soğan, karabiber kullanılıyor.

Böreğin hamurunu hazırlamak oldukça zahmetlidir. Katlana katlana yoğrulur. Bu da kol kuvveti isteyen bir şeydir. Hamurun kıvamı çok önemli. Yumuşak olursa içi iyi pişmez ve çok yağ çeker. Çok sert olunca da börek ağızda dağılmaz. Hamur yoğrulduktan sonra 3-4 saat dinlendirilir. 50 gramlık hamur topları oklavayla açılır, içine daha önceden hazırladığımız harcı eklenerek kapatılır. 160-170 derecedeki kızgın yağda, 20-30 saniye kızartılıp çıkartılır, içinde maya olmadığı halde çok güzel kabarır. Kızartma yağımızı 200-250 börek pişirdikten sonra değiştiririz."

Yetkin Tetik; şoklama yöntemiyle kızarttıkları için, böreğin hiç yağ çekmediğini, onun içinde da sağlığa zararlı olmadığını öne sürüyor.

Çiğ Börek Evi, iki kattı, temiz, börek çeşidi bol bir mekan. Eğer öğle yemek zamanı giderseniz, kalabalık yüzünden bir süre beklemek zorunda kalırsınız. Ama bu çiğ börek için değer.

Yorumlar

Yorumunu Yaz!

Yorumu yazan Çok Başarılı
tmr26
2011-07-09 20:13:41
Öneriniz için çok teşekkürler. İnternet siteleri: www.ciborekevi.com
Yorumu yazan eskişehir çibörek evi,
AAKALIN
2013-08-29 12:24:52
öncelikle hamuru kalın ve sorpası az, esas özelliği bunlar,İletişim | Lezzet Durağı Tavsiye Et | Anasayfam Yap | Arkadaşına Tavsiye et | Hakkımızda
Tüm hakları lezzetduragi.net'e aittir.
İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.
Tasarım & Programlama Akali SOFT
© 2008 - 2009
film izle dizi izle sinema müzik dinle