Tüm liste

 Tüm lezzet duraklarını  görmek istiyorum...

Arama

Neden?

 Nerede ne yenir?
 Bilmek istiyorum...

Şehirler Listesi

 Hangi şehirde ne yenir?

Haberler

Anket

Gittiğiniz restoranda en çok neye dikkat edersiniz?
  Lezzet
  Hijyen
  Ambians
  Ücret
  Hizmet

KONYA

Cemo

Etli Ekmek


Adres : Nalçacı Cad. Karatay Sitesi altı No:7 / KONYA
Telefon : 0332 235 04 27

Konya denince ilk akla gelen lezzetlerden biri etli ekmek oluyor. Etli ekmeği neredeyse tüm Türkiye biliyor ve yine Türkiye'nin hemen her yerinde bunu bulmak mümkün. En lezzetli etli ekmek, Konya'da Nalçacı Caddesi'ndeki Cemo'da yapılıyor. Cemo, cadde üstünde, iki katlı, bahçeli bir restaurant - kebapçı. Salonda oturanlar, köşedeki fırının önünde etli ekmeğin nasıl hazırlandığını izleyebilirler.

Cemo'nun fırınında tam 20 yıldan beri bu muhteşem lezzet pişiriliyor. Tescil edilen Konya etli ekmeğinin malzemesi şöyle:
180 gr. un, 100 gr. et, 100 gr. sebze. Et, düvenin kaburga ve boşluk kısmından çekiliyor. Daha sonra bu etin içine domates, yeşil biber, soğan, maydanoz tuz ilave edilip yoğruluyor. Bu karışım hamurun üstüne yerleştiriyor. Bu hamur, elle çekile çekile belli bir uzunluğa gelince fırına atılıyor. Herkesin aynı malzemeyi kullandığı etli ekmek, Cemo'da neden daha lezzetli oluyor?
Küçüklüğünden beri tezgahın başında ter döken Mustafa Karamercan bunu şöyle açıklıyor:
"Malzemeler aynı ama biz en kalitelisini kullanıyoruz. Etin cinsi, sebzelerin tazeliği, sebzelerin etle karışım oranı, unun cinsi, yoğuran ustanın mahareti, hamurun bekleme süresi lezzeti belirleyen en önemli faktörlerdir.
Bu birtakım oyunudur. Örneğin etli hamuru hazırlayan tırnakçı önemli bir oyuncudur. Onun hamuru yeterince uzatıp, inceltmesi çok önemlidir. Bir başka önemli oyuncu da fırıncıdır. Etli ekmeğin fırında kalma süresi şeklini ve lezzetini önemli ölçüde etkiler... Bizim oyuncularımız bu işi iyi bildikleri için, Cemo'nun etli ekmeği diğerlerinden daha lezzetlidir."

Etli ekmeğin boyu 90 cm. eni 20 cm. olmalıymış. Boyu uzadıkça lezzeti kaçarmış.
Konya 'nın önemli lezzet duraklarından biri olan Cemo 'nun mönüsü oldukça zengin: Bıçak arası, Konya böreği, kaşarlı börek, şiş kebap, Adana, Urfa, tavuk şiş, karışık ızgara, saçarası tatlısı ve kaymaklı ekmek kadayıfı. Yolunuz Konya 'ya düşerse Cemo 'da etli ekmek yemeyi aman ihmal etmeyin.

Video

Yorumlar

Yorumunu Yaz!

Yorumu yazan Etli ekmek
seyhanlı
2008-12-10 11:08:53
Tadına nasıl bakabilirim şaka şaka bilgisayarı yiyecek halimiz yok. Allah büyüktür bu güzel etli ekmeği birgün yeriz. Sevgilerle, ağzınızın tadı bozulmasın.
Yorumu yazan etli ekmek te tek geçerim
ihsan_ak
2013-01-28 15:51:18
Konya'ya yolu düşenlerin gitmesi gereken yer.İletişim | Lezzet Durağı Tavsiye Et | Anasayfam Yap | Arkadaşına Tavsiye et | Hakkımızda
Tüm hakları lezzetduragi.net'e aittir.
İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.
Tasarım & Programlama Akali SOFT
© 2008 - 2009
film izle dizi izle sinema müzik dinle